LOKALITA: Na Phra Lan Road, Old City (Rattanakosin)
OTVÍRACÍ DOBA: 8:30 - 15:30
Pokud bychom měli ukázat na jednu památku, bez které se návštěva Bangkoku neobejde, pak to bude jedinečný, oslňující Královský palác, který je bezpochyby nejproslulejší památka tohoto města. Královský palác byl postaven roku 1782 a po 150 let byl sídlem thajských králů, královského dvora a administrativním sídlem vlády, je tedy vskutku starou dámou Bangkoku. Návštěvníci stále obdivují skvostnou architekturou paláce, plnou spletitých detailů, které vzdávají poctu kreativitě a dovednosti thajského lidu. Uvnitř paláce měl sídlo thajský válečný kabinet, ministerstvo zahraničí, dokonce zde byla také mincovna. Dnes zůstává komplex historickým srdcem thajského království.
V rámci palácového komplexu můžeme navštívit několik impozantních staveb, včetně Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Buddhy), ve kterém můžeme spatřit slavnou posvátnou sošku Smaragdového Buddhy, který svým původem sahá až do 14. století. Sochu Smaragdového Buddhy převléká samotný král podle ročních období, přičemž se jedná o důležitý slavnostní obřad v buddhistickém kalendáři. Thajští králové přestali palác obývat přibližně na přelomu dvacátého století, ale palácový komplex se stále využívá k nejrůznějším ceremoniálům a tradičním událostem.
Palácový komplex, stejně jako zbytek královského ostrova Ratanakosin, je sestaven podobně jako paláce ve městě Ayutthaya, slavném dřívějším hlavním městě Thajska, které se potýkalo s útoky Barmánců. Ústřední část komplexu, která je nedaleko vstupu, se využívala jako sídlo vládních úřadů, které se bezprostředně týkaly samotného krále, jako např. státní správa, vojenské a finanční záležitosti. V jednom rohu vnější části komplexu se nachází Chrám Smaragdového Buddhy. V ústřední části komplexu byla královská rezidence a sály, které byly určeny pro řízení státních záležitostí. Veřejnosti jsou přístupné pouze dva korunovační sály, ale i v těchto sálech budete žasnout nad nádhernými detaily, které zdobí tyto úchvatné stavby.
V tzv. Vnitřním paláci žily královské manželky a dcery. Vnitřní palác tvořil samostatné město, ve kterém žily ženy a chlapci, kteří ještě nedosáhli zralého věku. Ačkoli již nikdo z královské rodiny vnitřní palác neobývá, pro veřejnost je stále zcela uzavřen. Navzdory těsné blízkosti Královského paláce a Wat Phra Kaew, existuje zřetelný rozdíl mezi klasickým thajským stylem Chrámu Smaragdového Buddhy a Královským palácem, který je inspirován evropským stylem (přičemž hlavní výjimku tvoří střecha). Dalšími významnými stavbami je sál Boromabiman a sál Amarinda, původní rezidence krále Ramy I a Justiční sál.
V současné době se tento působivý interiér využívá k významným slavnostním obřadům, jakými jsou například korunovace. Jeho součástí je také starožitný trůn, který se používal před současným trůnem, vyrobeném v západním stylu. Návštěvníci mohou vstoupit do prostorné slavnostní síně v evropském stylu nebo do trůnního sálu Královského paláce (Chakri Maha Prasat). Dále můžeme navštívit trůnní sál Dusit, který se řadí k nejhezčím stavbám v typickém thajském stylu a muzeum, v němž můžeme získat informace o restaurování Královského paláce, přesné modely a četné sochy Buddhů.
Pokud bychom měli ukázat na jednu památku, bez které se návštěva Bangkoku neobejde, pak to bude jedinečný, oslňující Královský palác, který je bezpochyby nejproslulejší památka tohoto města.